top of page

BIOZEK KIIRTEST D-VITAMIINI TASEME MÄÄRAMISEKS  

Vitamin D

Biozek kiirtest D-vitamiini semikvantitatiivseks tuvastamiseks 

Ligikaudu 30 protsendil eestlastest esineb tõsine D-vitamiini puudus. Kahtlemata on oma roll selles Eesti päikesevaesel kliimal.

D-vitamiini puudus on üleilmne tervisehäire, mida põhjustab peamiselt vähene kokkupuude päikesevalgusega.
D-vitamiini puudusele organismis viitavad:

  • pidev väsimus,

  • sage haigestumine,

  • emotsionaalsus,

  • närvilisus,

  • depressioon.

Raskekujulise puuduse korral võib tekkida lihasnõrkus, luude pehmenemine ehk osteomalaatsia, luude hõrenemine ehk osteoporoos, luumurrud, kukkumised, lastel on tüüpiliseks sümptomiks rahhiit.

Risk D-vitamiini puuduseks tõuseb vanemaealistel inimestel; ülekaalulistel; tumedanahalistel; inimestel, kes ei tarbi kala ja piimatooteid või ei liigu piisavalt palju väljas; rasedatel ja imetavatel emadel; krooniliste haigustega inimestel (nt Crohni tõbi, tsüstiline fibroos jm).

 

D-vitamiini puuduse

tagajärgi ei tohi alahinnata. D-vitamiini puudust on seostatud paljude ägedate ja krooniliste haigustega, sh preeklampsia, laste hambakaaries, periodondiit, autoimmuun-häired, nakkushaigused, südame- ja veresoonkonnahaigused, pahaloomulised vähkkasvajad, 2. tüüpi diabeet ja neuroloogilised häired.

Kasutusjuhend

Testi protseduur algab alati hea ettevalmistusega. Asetage karbi sisu puhtale, kuivale ja tasasele pinnale (nt lauale). 

  1.  Peske põhjalikult käed. Kasutage seepi ja sooja vett. Kuivatage käed puhta rätikuga.

  2.  Valmistage ette testkasset ja pipett. Võtke need kaitsekotist välja (rebige sälgu juurest) ja asetage need oma käeulatusse (neid läheb teil hiljem vaja). Visake väike kuivatuskott ära.

  3.  Valmistage ette lantsett. Keerake lantseti sinine kork ja maha ja visake ära, ilma vajutamiseta.

  4.  Puhastage nimetissõrme või keskmise sõrme ots alkoholis niisutatud vatipadjaga. Hõõruge valitud sõrme noole suunas, et verevoolu suurendada.

  5.  Vajutage lantseti kindlalt vastu eelnevalt puhastatud sõrme ja vajutage.

  6.  Lantseti ots tõmbub automaatselt tagasi seadme korpusesse.

  7.  Hõõruge sõrme otsa, et saada piisav täisvere proov.

  8.  Otsakule vajutamata asetage plastikpipett vastu vereproovi. Veri siirdub kapillaarsuse teel pipetti, kuni pipetil näidatud musta jooneni. Kui veri ei jõua jooneni, võite sõrme uuesti hõõruda, et saada rohkem verd. Vältige võimalikult hästi õhumulle.

  9.  Pigistage pipetiga kogutud veri seadme prooviaknasse, vajutades pipetipirni.

  10. Oodake 30-40 sekundit, kuni veri täielikult prooviaknasse imendub. Keerake lahjendi pudeli  sinine kork lahti (jätke valge kork tihedalt kinni keeratuks) ja lisage järgmiselt lahjendit: hoidke lahjendi pudelit vertikaalselt ja lisage aeglaselt täpselt 2 tilka seadme prooviaknasse, jättes iga tilga vahele 2–3 sekundit.

  11. Vaadake tulemust 10 minuti pärast. Ärge tõlgendage tulemust hiljem kui 20 minuti pärast.

Tulemuse tõlgendamine:
D-vitamiini tulemuste tõlgendamine
Küsimused ja vastused

Kuidas BIOZEKi D-vitamiini test töötab?
D-vitamiin esineb kehas peamiselt 25-hüdroksü-D-vitamiini kujul. Seetõttu saab D-vitamiini üldseisu määrata 25-hüdroksü-

D-vitamiini sisalduse tuvastamise teel. 25-hüdroksü-D-vitamiin, mida on positiivse tulemuse korral alla 30 ng/ml, on märk D-vitamiini puudusest või puudulikkusest. Sellistel juhtudel saab soovitada D-vitamiini sisaldavaid toidulisandeid.


Millal testi teha?
25-hüdroksü-D-vitamiini kasutatakse kliiniliselt peamiselt rahhiidi, osteomalaatsia, menopausijärgse osteoporoosi ja neerude osteopaatia diagnoosimiseks, raviks ning jälgimiseks.
D-vitamiini puudust seostatakse ka paljude teiste haigustega, sh vähk, südame- ja veresoonkonnahaigused, autoimmuunhaigused, diabeet ning depressioon.
Jälgige oma vere D-vitamiini sisaldust, et teha kindaks, kas teil on vaja võtta D-vitamiini toidulisandeid. D-vitamiini kiirtesti saab kasutada ükskõik millal.


Kas tulemus võib olla vale?
Tulemus on täpne juhul, kui olete hoolikalt juhiseid järginud. Sellest hoolimata võib tulemus olla vale, kui BIOZEKi D-vitamiini kiirtesti kassett saab märjaks enne testi tegemist või kui proovisüvendisse vabastatud vere kogus ei ole piisav või tilgutatud puhvritilkade arv on alla kahe või üle kolme.
Komplekti kuuluva kapillaarse tilguti abil saab veenduda, et võetud veremaht on õige. Lisaks võivad tulemused harvadel juhtudel olla valed mõne immunoloogilise põhjuse tõttu. Selliste testide puhul on immunoloogiliste tegurite üle alati soovitatav pidada nõu arstiga.

Kuidas tõlgendada tulemusi, kui joonte värvus ja tugevus on erinevad?
Vaadake jooniseid ja võrrelge komplekt tõlgendamiseks analüüsijoone värvust komplekti kuuluva BIOZEKi D-vitamiini värvikaardiga.

Kas tulemus on usaldusväärne, kui vaatan seda pärast 20 minuti möödumist?
Ei. Tulemust tuleb vaadata pärast 10 minuti möödumist puhvri lisamisest. Tulemus ei ole pärast 20 minuti möödumist usaldusväärne.

Mida teha, kui tulemus on „puudus“ või „puudulikkus“?
Kui tulemus on „puudus“ või „puudulikkus“, tähendab see, et D-vitamiini sisaldus teie veres on alla 30 ng/ml ning te peaksite pidama nõu arstiga ja talle testitulemust näitama.
Seejärel saab arst otsustada, kas tuleb teha lisaanalüüse.

Mida teha, kui tulemus on „piisav“?
Kui tulemus on „piisav“, tähendab see, et D-vitamiini sisaldus on üle 30 ng/ml või sellega võrdne ja seega normaalses vahemikus. Sellise testitulemuse korral ei saa välistada D-vitamiini toksilisust (hüperkaltseemia), kuid see esineb väga harvadel juhtudel.

Kui aga sümptomid siiski püsivad, on soovitatav pöörduda arsti poole.

bottom of page