top of page

CRP-screen® - põletiku tuvastamise kiirtest

Vedlab põletiku tuvastamise kiirtest enesetestimiseks. 

C-reaktiivne valk (CRP) on mittespetsiifiline marker, mida toodetakse peamiselt maksas ja kasutatakse bakteriaalsete nakkushaiguste ja põletikuliste haiguste diagnoosimiseks.

CRP on väga tundlik ja kiire indikaator, mis võib seetõttu olla abiks antibiootikumide ravi määramisel. Sõltuvalt CRP kontsentratsioonist ilmuvad testiseadme aknasse erinevad jooned, mis võimaldavad testi tulemuste poolkvantitatiivset tõlgendamist.

Tervetel patsientidel on CRP kontsentratsioon alla 8 mg/l, samas kui raskete infektsioonide või põletikulise protsessi korral võib kontsentratsioonitase ületada 100 mg/l. Vahepealsed tasemed 8 ja 100 mg/l juures on seotud rohkem või vähem kergelt viiruslike või bakteriaalsete infektsioonidega, mida saab arsti poolt määratud sobiva ravi abil kergesti ravida.

Kasutusjuhend

Testimise protseduur algab alati korraliku ettevalmistusega. Asetage karbi sisu puhtale, kuivale ja tasasele pinnale (nt laud). Sellele järgneb testimine:

  1.  Peske käed hoolikalt. Kasutage seepi ja sooja vett. Kuivatage käed puhta rätikuga;

  2.  Valmistage ette testiseade, pipett ja tilgutiga lahjendusvedeliku pudel. Võtke need kaitsekotist välja (rebige sälkudest) ja asetage käeulatusse (neid vajate hiljem). Visake väike niiskust imav pakike ära. Eemaldage tilgutiga lahjendi pudeli keeratav kork ja asetage see enda lähedale;

  3.  Valmistage ette lantsett. Keerake maha ja visake minema lantseti hall kork. Tehke seda käivitusnuppu puudutamata;

  4.  Puhastage nimetissõrme või keskmise sõrme ots alkoholis immutatud vatiga. Masseerige sõrme otsa suunas, et verevoolu parandada;

  5.  Suruge lantsett kindlalt eelnevalt puhastatud sõrme vastu ja vajutage käivitusnuppu;

  6.  Ots tõmbub automaatselt seadmesse;

  7.  Hõõruge sõrme otsa, et saada piisavalt verd kogu vereproovi jaoks;

  8.  Otsakule surumata asetage plastikpipett veretilga vastu. Kogu veri imendub kohe ise kapillaarpipetti sellele märgitud jooneni. Võimalik, et peate uuesti sõrme masseerima, et kogu vereproovi jaoks piisavalt verd kätte saada, kui see jooneni ei ulatu. Võimaluse korral vältige õhumulle;

  9.  Asetage kogu kogutud vereproov eelnevalt avatud tilgutiga lahjendi pudelisse vajutades pipeti otsakule. Veenduge, et kogu vereproovi veri lisatakse tilgutiga lahjendi pudelisse, pigistades 2–3 korda pipeti otsakut tõmmates nii lahjendusvedelikku pipetti ja niimoodi pipeti sisemust loputades. Keerake tilgutiga lahjendusvedeliku pudeli kork tagasi ja loksutage, et proov hästi seguneks;

  10.  Murdke ära lahjendatud vereproovi sisaldava pudeli ots. Hoidke seda vertikaalselt ja tilgutage aeglaselt otse testiseadme proovi süvendisse  täpselt 4 tilka 2–3- sekundilise intervalliga iga tilga vahel;

  11.  Lugege tulemust 5 minuti pärast. Ärge arvestage tulemusega 10 minuti pärast. Siis muutub näit valeks.

Tulemuse tõlgendamine:
Tulemuste tõlgendamine

Kehtetu tulemus

Kui märgi C (kontroll) alla ei ilmu ühtegi joont, ei ole võimalik testi tõlgendada ja see tuleb lugeda kehtetuks, isegi kui värviline joon on nähtav T (test) märgi all ja/või ilmub nähtavale keskmine joon. Sellisel juhul on soovitatav testi uuesti korrata uue CRP-Screen® seadmega.

Küsimused ja vastused

Kuidas CRP-Screen® töötab?

Kui CRP sisaldub proovis, interakteerub see nii CRP-vastaste antikehade kui ka testi paigutatud CRP antigeeniga, tekitades erinevaid jooni, mis võimaldab poolkvantitatiivselt mõõta CRP kontsentratsiooni vereproovis (< 8 kuni > 100 mg/ L määratud W.H.O.* võrdlusaluse alusel). Kasseti märgise C all kuvatakse värvilise joonena kontrolljoon, mis fikseerib reaktiivi ülejäägi.

*Maailma Terviseorganisatsioon.

 

Millal võib seda testi sooritada?

CRP-Screen® test tuleb läbi viia ägeda infektsiooni sümptomite ilmnemisel, nagu palavikutunne, palavik, peavalud või nõrkus. Testi võib teha igal ajal.
 

Kas tulemus võib olla vale?

Tulemused on täpsed, kui juhiseid hoolikalt järgitakse. Sellegipoolest võib tulemus olla vale, kui CRP-Screen® test enne testi sooritamist märjaks saab või kui proovi süvendis oleva lahjendatud vere kogus ei ole piisav. Karbis olev plastpipett võimaldab veenduda, et kogutud verehulk on õige ja tilgutiga lahjendi pudelis õigesti lahjendatud.

 

Kuidas tõlgendada testi, kui joonte värvus ja intensiivsus on erinevad?

Joonte värvi intensiivsus on oluline testi tulemuste tõlgendamiseks. Palun vaadake

juhiseid ja pilte lõigus „Tulemuste Tõlgendamine“.
 

Mida näitab joon, mis ilmub märgi C (kontroll) alla?

Kui see joon ilmub, tähendab see seda, et test töötas. Kui ma loen tulemust 10 minuti pärast, kas see on usaldusväärne? Ei. Tulemust tuleb lugeda 10 minuti jooksul. Tulemus on usaldusväärne kuni 10 minutit, kuid parem on, kui seda loetakse 5 minutit pärast proovi lisamist.
 

Mida pean tegema, kui tulemus on positiivne?

Tulemus on positiivne, kui CRP on suurem kui 8 mg/l. Palun kontrollige tulemuste tõlgendamist ja teavitage oma arsti võimalikult kiiresti, kuna hädasti võib vaja minna antibiootikumide kuuri.
 

Mida pean tegema, kui tulemus on negatiivne?

CRP-Screen® test on täpne ning valdkonna spetsialistid on seda kasutanud juba enam

kui 10 aastat. Hindamisaruanded näitavad referentsmeetodi kasutamise korral vähemalt 98.94% [93.85 - 100**] korrelatsiooni. Kuigi test on usaldusväärne, võib saada valepositiivseid või valenegatiivseid tulemusi.

** CI 95%: 95% usaldusvahemik.

bottom of page