top of page

FERRI-Check® - rauavaeguse tuvastamise kiirtest

FERRI-Check

Vedlab rauavaeguse tuvastamise kiirtest.

Rauavaegusaneemia on laialt levinud igas vanuses laste ja naiste seas ning vähemal määral meeste hulgas, eriti aga viljakas eas naiste hulgas (vähemalt 20% menstrueerivatest naistest kannatab rauavaeguse all).

Rauavaeguse peamised tunnused, nagu kahvatus, väsimus, peavalud, kiirenenud südamelöögisagedus ja õhupuudus füüsilise koormuse ajal, ilmnevad järk-järgult ja võivad jääda märkamatuks. Seetõttu on oluline kindlaks määrata, kas raua hulk veres on kooskõlas selle kogusega, mida keha vajab. Rauavaegusaneemia tekib siis, kui veres ei ole piisavalt erütrotsüüte (punaseid vereliblesid) ja seetõttu on madal ka hemoglobiin, mis on peamine hapniku transpordis osalev proteiin. Raud on hemoglobiini tähtis koostisosa. Rauataseme langus võib tekkida raseduse ajal, kiire kasvuperioodi ajal, raua ebapiisava tarbimise, raua imendumishäirete või suurenenud verekaotuse tõttu (nt vererohke menstruatsioon, suured veritsused, haavandid jms) ja avaldab kogu organismile suurt mõju.
 

Tähelepanu! Test ei ole sobilik inimestele, kellel on või võib põdeda hemokromatoosi.

FERRI-Check® on rauavaeguse tuvastamise kiirtest, mis on mõeldud ferritiini (proteiin, mis ladestab rauda rakkudesse) sisalduse hindamiseks sõrmeotsast võetud verest. FERRI-Check® testi võib kasutada võimaliku rauavaeguse tuvastamiseks.


Kellele on test mõeldud?
Inimestele, kes peavad veenduma, et nende vere ferritiini tase on normi piires või alla kehtestatud normi.

Kasutusjuhend

Testi protseduur algab alati hea ettevalmistusega. Asetage karbi sisu puhtale, kuivale ja tasasele pinnale (nt lauale). 

  1.  Peske põhjalikult käed. Kasutage seepi ja sooja vett. Kuivatage käed puhta rätikuga.

  2.  Valmistage ette testkasset ja pipett. Võtke need kaitsekotist välja (rebige sälgu juurest) ja asetage need oma käeulatusse (neid läheb teil hiljem vaja). Visake väike kuivatuskott ära.

  3.  Valmistage ette lantsett. Keerake lantseti sinine kork ja maha ja visake ära, ilma vajutamiseta.

  4.  Puhastage nimetissõrme või keskmise sõrme ots alkoholis niisutatud vatipadjaga. Hõõruge valitud sõrme noole suunas, et verevoolu suurendada.

  5.  Vajutage lantseti kindlalt vastu eelnevalt puhastatud sõrme ja vajutage.

  6.  Lantseti ots tõmbub automaatselt tagasi seadme korpusesse.

  7.  Hõõruge sõrme otsa, et saada piisav täisvere proov.

  8.  Otsakule vajutamata asetage plastikpipett vastu vereproovi. Veri siirdub kapillaarsuse teel pipetti, kuni pipetil näidatud musta jooneni. Kui veri ei jõua jooneni, võite sõrme uuesti hõõruda, et saada rohkem verd. Vältige võimalikult hästi õhumulle.

  9.  Pigistage pipetiga kogutud veri seadme prooviaknasse, vajutades pipetipirni.

  10. Oodake 30-40 sekundit, kuni veri täielikult prooviaknasse imendub. Keerake lahjendi pudeli  sinine kork lahti (jätke valge kork tihedalt kinni keeratuks) ja lisage järgmiselt lahjendit: hoidke lahjendi pudelit vertikaalselt ja lisage aeglaselt täpselt 4 tilka seadme prooviaknasse, jättes iga tilga vahele 2–3 sekundit.

  11. Vaadake tulemust 10 minuti jooksul. Ärge tõlgendage tulemust hiljem kui 15 minuti pärast.

Tulemuse tõlgendamine:
Ferri-Check tulemuste tõlgendamine
Küsimused ja vastused

Kuidas FERRI-Check®i test töötab?

FERRI-Check®i test kasutab paari spetsiifiliselt ferritiini tuvastavat antikeha, mis tekitavad joone T-tähise alla. Kontrolljoon kuvatakse C-tähise alla. Kui kuvatakse ainult üks joon C-tähise all, näitab test, et ferritiini tase on normist madalam (WHO määratud 20 ng/ml*).

* Maailma Terviseorganisatsioon
 

Millal tuleks testi teha?

FERRI-Check®i kiirtest tuleks teha selliste sümptomite ilmnemise korral nagu kahvatus, väsimus, peavalud, kiirenenud südamelöögisagedus ja õhupuudus füüsilise koormuse ajal, raseduse ja vererohkete menstruatsioonide korral. Testi võib teha mis tahes ajal päeva jooksul, kuid mitte raskete haiguste, akuutsete põletike ning põrna- ja maksavigastustega samal ajal. Test võib sellisel juhul anda positiivse tulemuse ka siis, kui rauavaegust ei ole.

 

Kas testi tulemused võivad olla ebakorrektsed?

Test annab õigeid tulemusi seni, kuni on jälgitud kõiki kasutusjuhendis olevaid juhiseid testi korrektseks tegemiseks. Siiski võib FERRI-Check®i kiirtest anda ebakorrektse tulemuse juhul, kui testialus saab enne kasutamist märjaks või siis, kui vere kogus testi verekogumise aknas ei ole piisav. Testiga kaasas olev plastikpipett aitab koguda piisavalt verd.

 

Kuidas interpreteerida testi tulemusi, kui triipude värvus ja intensiivsus on erinev?

Testitriipude värv ja intensiivsus ei oma tähtsust tulemuste tõlgendamisel. Triibud peaksid olema ühtlased ja selgelt nähtavad. Test tuleb lugeda negatiivseks igasuguse värvi intensiivsuse juures T-tähise juures.

Mille jaoks on testi alusel C-tähise (Control) joon?

Kontrolltriibu ilmumine testiaknasse viitab korrektselt tehtud testile. Kas testi tulemus on usaldusväärne ka siis, kui ma loen testi tulemust hiljem kui 15 minuti pärast? Ei. Testi tulemust tuleb lugeda 10 minuti jooksul pärast lahuse lisamist. Testi tulemust võib lugeda usaldusväärseks kuni 15 minuti jooksul.
 

Mida ma peaksin tegema, kui testi tulemus on positiivne?

Kui testi tulemus on positiivne, siis viitab see normist madalamale ferritiini tasemele (alla 20 ng/ml) ja Te peaksite konsulteerima oma arstiga ning talle testi tulemust näitama. Seejärel otsustab arst, kas lisaanalüüside tegemine on vajalik.
 

Mida ma peaksin tegema, kui testi tulemus on negatiivne?

Kui testi tulemus on negatiivne, siis viitab see kõrgemale ferritiini tasemele kui 20 ng/ml ja see on normis. Sellegipoolest peaksite pöörduma oma perearsti poole, kui sümptomid püsivad.
 

Kui täpne on FERRI-Check®i kiirtest?

FERRI-Check®i kiirtest on väga kõrge täpsusega ja seda kasutavad professionaalid juba üle 10 aasta. Hindamisraportid hindavad testi täpsuseks vähemalt 98% (92,58–100%**). Kuigi see test on usaldusväärne, võib olla ka valepositiivseid või valenegatiivseid tulemusi.

** CI 95%: 95% usaldusvahemik

bottom of page