LIVER-Screen® - maksafunktsiooni kiirtest
Vedlab kiirtest sõrmeotsaverest maksa füsioloogilise seisundi hindamiseks.
Maks on inimese keha oluline organ, millel on tervisele kriitiline tähtsus.
Maks aitab toitu lagundada, verd puhastada, toota proteiini ja salvestada energiat. Maksaprobleemide korral võivad ilmneda mitmesugused sümptomid, sealhulgas tume uriin, hele väljaheide, isutus, kollakad silmad või nahk (kollatõbi), kõhu paistetus, nõrkus või väsimus.
Võib esineda mitmesuguseid põhjuseid maksaprobleemide tekkeks nagu hepatiit, teatud ravimite kõrvaltoimed, rohke alkoholi tarbimise tõttu tekkinud tsirroos, ülekaalulisus, eriti diabeedi või kõrge vererõhu korral. Maksale võib teha paljusid teste, kuid kõige sagedamini kasutatavad testid kujutavad endast transaminaaside (ALAT ja ASAT) ensüümide hindamist. Need maksaensüümid vabanevad veres vastusena kahjustusele või haigusele.
LIVER-Screen® on immunodiagnostiline kiirtest transaminaaside (nii ALAT kui ka ASAT) tasemete immunoloogiliseks tuvastamiseks sõrmeotsa täisvere proovist. Test on plastkorpuses, mis sisaldab ühte pulka, millel on kahe erineva transaminaasi tsooni (positiivne tulemus annab punase värvi) ja üks kontrolltsoon (sinine värv).
Kellele on test mõeldud?
Inimestele, kes soovivad määrata kas nende vere transaminaaside tase on normi piires või sellest kõrgem.
Kasutusjuhend
Testi protseduur algab alati hea ettevalmistusega. Asetage karbi sisu puhtale, kuivale ja tasasele pinnale (nt lauale).
-
Peske põhjalikult käed. Kasutage seepi ja sooja vett. Kuivatage käed puhta rätikuga.
-
Valmistage ette testkasset ja pipett. Võtke need kaitsekotist välja (rebige sälgu juurest) ja asetage need oma käeulatusse (neid läheb teil hiljem vaja). Visake väike kuivatuskott ära.
-
Valmistage ette lantsett. Keerake lantseti sinine kork ja maha ja visake ära, ilma vajutamiseta.
-
Puhastage nimetissõrme või keskmise sõrme ots alkoholis niisutatud vatipadjaga. Hõõruge valitud sõrme noole suunas, et verevoolu suurendada.
-
Vajutage lantseti kindlalt vastu eelnevalt puhastatud sõrme ja vajutage.
-
Lantseti ots tõmbub automaatselt tagasi seadme korpusesse.
-
Hõõruge sõrme otsa, et saada piisav täisvere proov.
-
Otsakule vajutamata asetage plastikpipett vastu vereproovi. Veri siirdub kapillaarsuse teel pipetti, kuni pipetil näidatud musta jooneni. Kui veri ei jõua jooneni, võite sõrme uuesti hõõruda, et saada rohkem verd. Vältige võimalikult hästi õhumulle.
-
Pigistage pipetiga kogutud veri seadme prooviaknasse, vajutades pipetipirni.
-
Oodake 30-40 sekundit, kuni veri täielikult prooviaknasse imendub. Keerake lahjendi pudeli sinine kork lahti (jätke valge kork tihedalt kinni keeratuks) ja lisage järgmiselt lahjendit: hoidke lahjendi pudelit vertikaalselt ja lisage aeglaselt täpselt 4 tilka seadme prooviaknasse, jättes iga tilga vahele 2–3 sekundit.
-
Vaadake tulemust 10 minuti pärast. Ärge tõlgendage tulemust hiljem kui 15 minuti pärast.
Tulemuse tõlgendamine:
Küsimused ja vastused
Kuidas LIVER-Screen® töötab?
Maksakahjustuse korral vabanevad maksast vereringesse transaminaasid (ALAT ja / või ASAT).
LIVER-Screen® kiirtest tuvastab need transaminaasid tänu spetsiifilistele immunoloogilistele
reagentidele mõlemas transaminaasis, kui nende kontsentratsioon ületab 80 IU / l. Ebanormaalsed transaminaaside kontsentratsioonid on nähtavad ühe või kahe punase joone ilmumisel.
Millal peaks testi kasutama?
Maksaprobleemide korral võivad ilmneda mitmed sümptomid, sealhulgas tume uriin, hele
väljaheide, isutus, kollakad silmad või nahk, kõhu paistetus, nõrkus või väsimus. Sellisel juhul on soovitatav teha LIVER-Screen® kiirtest. LIVER-Screen® testi võib teha mis tahes ajal.
Kas tulemus võib olla vale?
Tulemused on täpsed, kui juhiseid hoolikalt järgitakse. Sellest hoolimata võib tulemus olla vale, kui LIVER-Screen® test enne testi sooritamist saab märjaks või kui vere kogus prooviaknas ei ole piisav. Karbis olev plastpipett aitab kindlustada, et kogutud verehulk on õige.
Kuidas tõlgendada testi?
LIVER-Screen® testi tuleb pidada positiivseks, kui lisaks sinisele joonele ilmub üks või kaks punast joont, mis vastavad transaminaaside (ALAT ja ASAT) tõusule. Maksaprobleemid võivad tõepoolest põhjustada ainult ühe transaminaasi kontsentratsiooni suurenemise.
Mida tähendab sinine joon, mis ilmub märgi C (Control) all?
Sinise joone ilmumine näitab, et test on töökorras. Kas tulemus on usaldusväärne pärast 15 minutit? Ei. Tulemust peab lugema 10 minuti jooksul pärast puhverlahuse lisamist. Tulemus on usaldusväärne ainult kuni 15 minutit peale puhverlahuse lisamist.
Mida ma peaksin tegema, kui tulemus on positiivne?
Kui tulemus on positiivne, tähendab see, et ALAT ja / või ASAT transaminaaside sisaldus veres on normist kõrgem (80 IU / l) ja te peaksite nõu pidama arstiga ja testi tulemusi talle näitama. Seejärel otsustab arst, kas tuleks teha täiendav analüüs. Kuigi ALAT ja ASAT kontsentratsioon on maksahaiguse diagnoosimisel väärtuslik, tuleb seda kasutada koos teiste maksaensüümide (leeliseline fosfataas, laktaatdehüdrogenaas, gammaglutamüültransferaasi) aktiivsuse tasemete ja muude verenäitajatega, nagu karbamiid, kreatiniin või bilirubiin, et hinnata maksafunktsiooni. Transaminaaside aktiivsuse suurenemine võib tuleneda paljudest muudest põhjustest (nt intensiivne treening, ülekaal). Diagnoosi saab panna ainult arst peale konsultatsiooni.
Mida ma pean tegema kui tulemus on negatiivne?
Kui tulemus on negatiivne, tähendab see, et ALAT ja / või ASAT transaminaaside tase on alla 80 IU / l ja see on normi piires. Siiski, kui sümptomid püsivad, on soovitatav konsulteerida arstiga.
Kui täpne on LIVER-Screen®?
LIVER-Screen® testi hindamisaruanne näitab üldist sobivust 89,2% kliinilise keemia võrdlusmeetodiga. Kuigi see test on usaldusväärne, on võimalik saada valepositiivseid või valenegatiivseid tulemusi.