PROSTA-Check® - eesnäärme antigeeni määramise kiirtest
Vedlab koduseks kasutamiseks mõeldud test prostataspetsiifilise antigeeni tuvastamiseks verest.
Eesnäärme kiirtest on lihtne ja täpne kodus tehtav test, mis aitab mehel hinnata, kas tema eesnäärmega on kõik korras.
Eesnääre eritab meestel prostata antigeeni (PSA). Kõhus, kusepõie all paiknev nääre ümbritseb kusiti algusosa ja mängib olulist rolli sperma tootmisel. Prostata antigeeni sisaldus annab teavet eesnäärme füsioloogiliste seisundite kohta.
Seega näitab normi ületav väärtus eesnäärme haigust (healoomuline suurenemine, eesnäärmepõletik, eesnäärmevähk jne). PSA analüüs tuleb üle 50-aastastel meestel teha vähemalt kord aastas. Eesnäärme probleemide korral parandab varane sõeltestimine oluliselt paranemise võimalusi.
Kellele on test mõeldud?
Inimestele, kes soovivad kindlaks teha, kas nende eesnäärmespetsiifilise antigeeni tase jääb normaalsesse vahemikku või ületab kehtestatud normi.
Kasutusjuhend
Testi protseduur algab alati hea ettevalmistusega. Asetage karbi sisu puhtale, kuivale ja tasasele pinnale (nt lauale).
-
Peske põhjalikult käed. Kasutage seepi ja sooja vett. Kuivatage käed puhta rätikuga.
-
Valmistage ette testkasset ja pipett. Võtke need kaitsekotist välja (rebige sälgu juurest) ja asetage need oma käeulatusse (neid läheb teil hiljem vaja). Visake väike kuivatuskott ära.
-
Valmistage ette lantsett. Keerake lantseti sinine kork ja maha ja visake ära, ilma vajutamiseta.
-
Puhastage nimetissõrme või keskmise sõrme ots alkoholis niisutatud vatipadjaga. Hõõruge valitud sõrme noole suunas, et verevoolu suurendada.
-
Vajutage lantseti kindlalt vastu eelnevalt puhastatud sõrme ja vajutage.
-
Lantseti ots tõmbub automaatselt tagasi seadme korpusesse.
-
Hõõruge sõrme otsa, et saada piisav täisvere proov.
-
Otsakule vajutamata asetage plastikpipett vastu vereproovi. Veri siirdub kapillaarsuse teel pipetti, kuni pipetil näidatud musta jooneni. Kui veri ei jõua jooneni, võite sõrme uuesti hõõruda, et saada rohkem verd. Vältige võimalikult hästi õhumulle.
-
Pigistage pipetiga kogutud veri seadme prooviaknasse, vajutades pipetipirni.
-
Oodake 30-40 sekundit, kuni veri täielikult prooviaknasse imendub. Keerake lahjendi pudeli sinine kork lahti (jätke valge kork tihedalt kinni keeratuks) ja lisage järgmiselt lahjendit: hoidke lahjendi pudelit vertikaalselt ja lisage aeglaselt täpselt 4 tilka seadme prooviaknasse, jättes iga tilga vahele 2–3 sekundit.
-
Vaadake tulemust 10 minuti pärast. Ärge tõlgendage tulemust hiljem kui 15 minuti pärast.
Tulemuse tõlgendamine:
Küsimused ja vastused
Kuidas PROSTA-CHECK® toimib?
Prostataspetsiifiline antigeen on eesnäärme poolt spermasse eritatav valk. Seda valku esineb ka veres. PSA sisaldus veres võimaldab hinnata eesnäärme füsioloogilist seisundit. Normist kõrgem väärtus näitab eesnäärme suurenemist. Eesnäärme suurenemine võib olla healoomuline, võib olla tingitud eesnäärmepõletikust või võib adenokartsinoomi (eesnäärmevähi) korral olla kasvajaline. Eesnäärmehaiguste sõeltestimine on mõeldud üle 50 aastastele meestele ja seda tehakse kuni 75. eluaastani. Test PROSTA-CHECK® võimaldab tuvastada prostataspetsiifilise antigeeni kõrgenenud taseme veres (üle 4 ng/ml), mis tõenäoliselt näitab eesnäärme healoomulist või pahaloomulist suurenemist.
Milline on sobivaim aeg selle testi tegemiseks?
Testi PROSTA-CHECK® võib kasutada mistahes ajal päeva jooksul. Valepositiivsete tulemuste vältimiseks on alljärgnevatel juhtudel soovitatav testi tegemisega siiski viivitada kuni näidatud ajani.
Tegevus ja ootamise aeg:
-
Jalgrattasõit/ergomeetria 24 tundi
-
Seemnepurse 24 tundi
-
Eesnäärme massaaž 2–3 päeva
-
Pärasoole kaudu tehtav ultraheliuuring 2–3 päeva
-
Tsüstoskoopia 1 nädal
-
Eesnäärme kusitikaudne lõikus 4–6 nädalat
Kas tulemused võivad olla valed?
Juhiste täpsel järgimisel on tulemused täpsed. Siiski võivad tulemused olla ebaõiged juhul, kui test PROSTA-CHECK® on enne testi tegemist saanud märjaks või kui proovisüvendisse viidud verekogus ei ole piisav. Karpi lisatud plastpipeti eesmärgiks on tagada testis kasutatava vere õige kogus.
Kuidas testi tõlgendatakse, kui joonte värv ja intensiivsus varieerub?
Joone värvil ja tugevusel ei ole mingit seost testi tulemustega. Jooned peavad olema ühtsed ja selgelt eristuvad. Testi tulemus on positiivne, olenemata joonte värvuse intensiivsusest.
Mida tähendab sinine joon, mis ilmub märgi C (Control) all?
Sinise joone ilmumine näitab, et test on töökorras. Kas tulemus on peale 15 minutit usaldusväärne? Ei. Tulemust peab lugema 10 minuti jooksul pärast puhverlahuse lisamist. Tulemus on usaldusväärne ainult kuni 15 minutit peale puhverlahuse lisamist.
Mida ma peaksin tegema, kui tulemus on positiivne?
Positiivne testi tulemus tähendab seda, et PSA sisaldus teie veres on normist (4 ng/ml) kõrgem. Sellisel juhul peaksite pöörduma arsti poole ja näitama talle testi tulemust. Arst otsustab, mida peaks edasi tegema.
Mida ma pean tegema kui tulemus on negatiivne?
Negatiivne testi tulemus tähendab seda, et PSA sisaldus teie veres on alla 4 ng/ml. 50-aastastel kuni 75-aastastel meestel või meestel, kelle sugulastel on olnud eesnäärmevähki, soovitatakse seda testi teha üks kord aastas.
Kui täpne on PROSTA-CHECK®?
PROSTA-CHECK® test on täpne ja seda on valdkonna professionaalid (haiglad, laborid) kasutanud juba üle 10 aasta. Hindamisaruanded näitavad viidatud meetoditega üle 87% [81,82–92,33**] üldist kokkulepet. Kuigi see test on usaldusväärne, võib saada valepositiivseid või valenegatiivseid tulemusi.
**CI 95%: 95% usaldusvahemik