ROTADENO-Screen® - Rota- ja/või adenoviiruse kiirtest
Vedlab koduseks kasutamiseks mõeldud test rota- ja/või adenoviiruse tuvastamiseks.
Nii rotaviirus kui ka adenoviirus on inimestel ühed peamised nakkusliku gastroentriidi ja sarnaste sündroomide põhjustajad, eriti lastel ning eakatel.
Adenoviirust seostatakse peamiselt gastroentriidiga,kuid ka paljude teiste haigustega, nagu farüngiit, bronhiit või keratokonjunktiviit, kui see esineb hingamisteedes. Nende viiruste põhjustatud infektsioonid võivad väikestel lastel, eakatel ja immuunpuudulikkusega patsientidel kujuneda raskeks. Rotaviiruse ja adenoviiruse infektsioon levib lihtsalt kokkupuutel nakkustekitajatega saastunud esemete või roojaga saastunud pindadega.
Iga-aastased epideemiad esinevad sügis- ja kevadperioodil, kuid mõnes geograafilises piirkonnas võivad epideemiad ka vähem hooajast sõltuda.
Testseade koosneb plastkorpusest, mis sisaldab kaht reaktiivset riba, millest üks on rotaviiruse ja teine adenoviiruse testimiseks. Kummalgi on spetsiaalsed piirkonnad viiruse tuvastamiseks ja kontrollimiseks.
Kasutusjuhend
Enne testi tegemist tuleb roojaproov koguda alltoodud juhiste kohaselt.
Roojaproovi kogumine:
-
Peske põhjalikult käsi. Kasutage seepi ja sooja vett. Kuivatage käed puhta rätikuga.
-
Roe tuleb koguda karbis leiduva spetsiaalse paberiribaga
-
Keerake kogumisviaalilt kork maha ja pistke pulk (umbes 2 cm ulatuses) rooja sisse kolme erinevasse kohta
-
Pange rooja sisaldav kork diluenti sisaldava kogumisviaali peale. Keerake kork korralikult kinni ja raputage põhjalikult roojaproovi segunemiseks diluendiga.
-
Eemaldage paberist kogumisriba ja visake see WC-potti.
Testimisprotseduur
-
Avage kaitsekott sälkudest ja võtke testseade välja. Visake väike desikandikott ära.
-
Murdke ära kogumisviaali ots.
-
Hoidke viaali vertikaalselt ja lisage proovisüvendisse aeglaselt 5 tilka nii, et iga tilga vahele jääb 2–3 sekundit.
Märkus. Igasse proovisüvendisse tuleb lisada 5 tilka proovi, sest seadmes on 2 reaktiivset riba, st üks rotaviiruse ja üks adenoviiruse jaoks. -
Vaadake tulemusi pärast 10 minuti möödumist. Ärge tõlgendage tulemusi, kui möödunud on üle 15 minuti.
Tulemuse tõlgendamine:
Küsimused ja vastused
Kuidas ROTADENO-Screen®-i test töötab?
Rotaviiruse või adenoviirusega nakatunud inimestel leidub roojas viiruse antigeene. ROTADENO-Screen®-i test suudab tuvastada nii rotaviiruse kui ka adenoviiruse antigeene kahe riba abil, mis on paigutatud ühte kassetti. Iga riba sisaldab rotaviiruse või adenoviiruse spetsiifiliste antikehade paari. Kummagi riba testpiirkonda (T) on immobiliseeritud üks antikeha ja teine antikeha on ühendatud punaste kolloidkulla osakestega, et visualiseerida positiivset reaktsiooni (punane joon) kummagi tulemusakna testpiirkonnas (T). Kontrolljoon (C), mis näitab testi korrektset tegemist, püüab kinni üleliigsed punased kullaosakesed ja ilmub nähtavale kummagi tulemusakna kontrollpiirkonnas.
Millal testi teha?
ROTADENO-Screen® -i testi saab teha ükskõik millal, kui tunnete selleks vajadust või on viirusele viitavaid sümptomeid.
Kas tulemus võib olla vale?
Tulemus on täpne juhul, kui olete hoolikalt juhiseid järginud. Ometi võib ROTADENO-Screen®-i test anda valesid tulemusi, kui see saab enne testi tegemist märjaks, kui rooja ei koguta täpselt juhiste kohaselt, kui proov on saastunud või proovisüvistesse tilgutatakse vale arv tilkasid.
Kuidas tõlgendada tulemusi, kui C ja T joonte värvus ning intensiivsus on erinevad?
Joonte värvus ja intensiivsus ei ole tulemuste tõlgendamisel tähtsad. Jooned peavad ainult olema ühtlased ja terviklikud.
Mida näitab akende C-piirkonda ilmuv joon?
Selle joone ilmumine tähistab testi korrektset tegemist.
Kas tulemus on usaldusväärsed, kui vaatan seda pärast 15 minuti möödumist?
Ei. Testi tulemust tuleb vaadata pärast 10 minuti ja enne 15 minuti möödumist ekstrakti lisamisest. Tulemused on usaldusväärsed kuni 15 minutit.
Mida teha, kui tulemus on positiivne?
Kui tulemus on positiivne, tähendab see, et roojaproovis leidub rotaviirust ja/või adenoviirust ning te peate pöörduma arsti poole ja näitama talle testi tulemusi, eriti kui teil on immuunpuudulikkus. Seejärel saab arst otsustada, mida tuleb edasi teha.
Mida teha, kui tulemus on negatiivne?
Kui tulemus on negatiivne, tähendab see, et roojaproovis ei ole rotaviirust ega adenoviirust. Kui teil on aga endiselt nakkushaiguse sümptomid, nagu kõhulahtisus, kõhuvalu, bronhiit või konjunktiviit, on soovitatav pidada nõu arstiga.
Kui täpne on ROTADENO-Screen®-i test?
ROTADENO-Screen®-i test on täpne ja seda on kasutanud valdkonna spetsialistid (haiglates, laborites) üle 20 aasta. Hindamisaruanded näitavad, et üldine kokkulangevus võrdlusmeetodiga on üle 92% (CI 95% [92,3–100]*).
Kuigi see test on väga usaldusväärne, on siiski võimalikud valenegatiivsed või valepositiivsed tulemused.
* CI 95%: 95% usaldusvahemik.