top of page

STREPA'Lert ® - A-grupi β-hemolüütilise streptokoki määramise kiirtest

STREP'ALERT

Vedalab kiirtest koduseks kasutamiseks Streptokokk A tuvastamiseks.

Kurguvalu on sagedane sümptom erinevate ülemiste hingamisteede haiguste puhul. Suurem osa neist on viirusliku päritoluga. Oluline on kindlaks teha haigustekitajad, mis on bakteriaalsed ja Streptokoki poolt põhjustatud, sest need võivad vajada antibiootikumravi. 

Kurgunakkust põhjustav A-grupi β-hemolüütiline streptokokk (tuntud ka kui Streptococcus pyogenes) on tavalisim ägeda farüngiidi bakteriaalne põhjus ning samuti mõne nahainfektsiooni, nt impetiigo ja erüsiipelase tekitaja. Enamasti on valusa kurgu põhjuseks viirusinfektsioon, mis laheneb ise, ilma antibiootikumravita. Kuigi A-grupi streptokokk-nakkused mööduvad mõnikord ilma ravita mõne päevaga, kirjutavad arstid võimalike raskekujuliste tüsistuste, nt reuma või ägeda glomerulonefriidi vältimiseks välja antibiootikume.
 

STREPA’LERT®-i test on spetsiifiline immunoloogiline test A-grupi streptokokkide tuvastamiseks kurguhaiguse korral. Selle abil on võimalik kiiresti kindlaks teha, kas valusa kurgu põhjus on A- grupi streptokokk või mõni muu tekitaja (tavaliselt viirus), mis ei vaja antibiootikumravi.

Kasutusjuhend
Strepa'lert kasutusjuhend

Testi protseduur algab alati hea ettevalmistusega. Asetage karbi sisu puhtale, kuivale ja tasasele pinnale (nt lauale). 

  1.  Peske põhjalikult käed. Kasutage seepi ja sooja vett. Kuivatage käed puhta rätikuga.

  2.  Asetage ekstraheerimiskatsuti ühte kärgja aluse auku. 

  3.  Kasutage kurgukaape võtmiseks kaasasolevat tampooni ja keelespaatlit: Avage keelespaatli pakend ja asetage see enda juurde. Avage tampooni pakend ja võtke tampoon plastotsast hoides välja. Vältige imava vatitampooni puudutamist käega.

  4.  Minge peegli ette, kallutage pea taha ja avage suu nii palju kui võimalik. Suruge ühe käega keelespaatliga keel alla ning tõmmake teises käes oleva tampooniga proovi võtmiseks üle kurgu tagaseina, mandlite ümbert ja üle kõikide punaste või valusate kohtade (kurgunibu,pehme suulagi). Loomulikult võite kelleltki proovi võtmiseks abi paluda.

  5.  Peale kurgukaape saamist asetage tampooni ots kärgjal alusel olevasse ekstraheerimiskatsutisse.

  6.  Avage esmalt sinise korgiga tilgutipudel (keerake lahti ainult sinine kork ja jätke valge kork korralikult kinni), mis
    sisaldab ekstraheerimislahust 1, tilgutage 6 tilka lahust katsutisse ja sulgege pudel.

  7.  Seejärel avage rohelise korgiga tilgutipudel (keerake lahti ainult roheline kork ja jätke valge kork korralikult kinni),
    mis sisaldab ekstraheerimislahust 2, tilgutage 6 tilka lahust katsutisse ja sulgege pudel.

  8.  Hoidke tampooni plastvarrest kinni ja keerutage seda lahuse segamiseks põhjalikult katsutiseina vastu(umbes 10 korda). Jätke tampoon katsutisse reageerima minimaalselt umbes 2 minutiks, kuid mitte kauemaks kui 5 minutiks.

  9.  Reaktsiooni lõppedes eemaldage katsuti aluselt (koos tampooni ja vedelikuga) ning surudes katsuti seinad pöidla ja nimetissõrme vahel kokku, pigistage tampoonist välja võimalikult palju vedelikku (samal ajal tõmmake varrest
    hoides tampoon katsutist välja). Visake tampoon sobivasse prügikasti ja pange vedelikuga katsuti alusele. 

  10.  Avage alumiiniumist kaitsekotike, võtke riba sinisest otsast kinni ja pange see vedelikuga katsutisse. Et reaktsioon tekiks, jätke riba katsutisse 5 kuni 10 minutiks. 

  11.  Vaadake tulemusi 5–10 minuti pärast. Ärge tõlgendage tulemusi, kui möödunud on üle 10 minuti.

Tulemuse tõlgendamine:
STREPA'lert tulemuste tõlgendamine
Küsimused ja vastused

Kuidas STREPA’LERT®-i ribatest töötab?

Valusa kurgu põhjused võivad olla A-grupi β-hemolüütilised streptokokid. Antibiootikumravi alustamiseks on vaja need esmalt kindlaks teha. Kurgukaape spetsiifilise ekstaheerimisprotsessi käigus on võimalik A-grupi β- hemolüütilise streptokoki marker (LPS antigeen) isoleerida ja seejärel spetsiifiliste LPS antigeeni antikehadega kindlaks teha.

Millal tuleks testi teha?

STREPA’LERT®-i testi tuleks teha juhul, kui teil on streptokoki infektsioonile iseloomulikud sümptomid, nt punane/turses kurk või mandlid, lihasvalu, peavalu, iiveldus, oksendamine või loidus.

 

Kas testi tulemused võivad olla ebakorrektsed?

Tulemus on täpne juhul, kui olete juhiseid hoolikalt järginud. Samuti võib vastus olla vale, kui STREPA’LERT®-i test saab enne kasutamist märjaks või on kurgukaabe valesti võetud või ettevalmistatud.

 

Kuidas tõlgendada tulemusi juhul, kui joonte värvuse intensiivsus on erinev?
Testi tulemuste tõlgendamisel ei ole joonte värvuse intensiivsus oluline. Jooned peavad ainult olema ühtlased ja selgesti nähtavad. Test tuleb lugeda positiivseks sõltumata testijoone värvuse intensiivsusest, isegi kui see on nõrk.


Mis on riba sinise otsa juurde ilmuva kontrolljoone tähendus?
Selle joone ilmumine tähistab testi korrektset tegemist.

 

Kui ma tõlgendan tulemusi rohkem kui 10 minuti möödudes, kas need on siis usaldusväärsed?
Testi tulemusi tuleb lugeda 5 kuni 10 minuti jooksul. Tulemused on usaldusväärsed kuni 10 minutit.


Mida ma peaksin positiivse tulemuse korral tegema?
Positiivne tulemus tähendab A-grupi streptokoki leidumist kurgukaapes ja te peaksite minema arstijuurde. Seejärel
otsustab arst edasise ravi.


Mida ma peaksin negatiivse tulemuse korral tegema?
Negatiivne tulemus tähendab, et valusa kurgu põhjuseks on viirushaigus või ei sisaldanud kurgukaabe tuvastamiseks piisaval
hulgal A-grupi streptokokke. Sümptomite püsimisel on soovitatav minna arsti juurde


Kui täpne on STREPA’LERT®?

STREPA’LERT®-i test on täpne. Uuringutes on testi tulemused 96,4%-l sarnased referentsmeetodiga. Kuigi test on usaldusväärne, on siiski võimalikud valenegatiivsed või valepositiivsed tulemused.

bottom of page